Lila pereszke - Lepista nuda, Tricholoma nudum

Család: Pereszkefélék - Tricholomataceae
Kalap: 5-15 cm, domborúból kiterülõ, lehet tompa púpos; széle sokáig begöngyölt, szabálytalan, lebenyes lehet; felszíne sima; színe lila, barnáslila, néha fakób.

Lemezek: sûrûek, pereszkefoggal lefutók, lilák.
Tönk: 5-9 x 1-2,5 cm, hengeres, lefelé szélesedhet, lilás alapszínû, hosszanti szálazott, öregen világosodik.
Hús: fehér, lemezek fölött lila, vastag, aromás, erõs szagú, jóízû.
Termõhely és idõ: erdõkben, parkokban, kertekben, füves helyeken szeptembertõl novemberig (száraz õsz után májusban is), gyakori
Spóra: spp. fehér, sp. 6,5-8 x 4-4,5 µm, elliptikus, enyhén szemcsés.
Megjegyzés: ízletes csemegegomba. Összetéveszthetõ a nagyobb, fehéresebb termõtestû Lepista nuda var. glaucocana változattal, a kisebb, karcsúbb, lilásbarna Lepista sordida és a robusztus, barna kalapú Lepista personata fajokkal.
Elkülönítõ bélyegei: * lila szín az egész termõtesten * közepes méret * õszi termõidõ.